پرورش بلدرچین شغلی پر بازده در ابعاد خانگی و صنعتی
پرورش بلدرچین شغلی پر بازده در ابعاد خانگی و صنعتی
کسب وکار

پرورش حرفه ای بلدرچین در مقیاس خانگی و صنعتی همراه طرح توجیهی و سود کار

0

اگر شما به تازگی به جمعیت پرورش دهندگان بلدرچین پیوسته اید و یا علاقه مند به پرورش بلدرچین شده اید و قصد نوشتن یک طرح اولیه برای احداث فارم پرورش بلدرچین به صورت صنعتی را دارید، قطعاَ سوالات زیادی در مورد پرورش و نگهداری بلدرچین از تغذیه و جیره غذایی و دستگاه جوجه کشی بلدرچین و تجهیزات پرورش بلدرچین و کشتارگاه و بسته بندی تا فروش و بازار یابی محصولات بلدرچین و سود پرورش بلدرچین و … برای شما مطرح شده و برای پاسخ آنها سایت های اینترنتی و گروهای تلگرامی آموزش پرورش بلدرچین را جستجو کرده و با جواب های ضد و نقیضی روبرو شده اید که باعث سردرگمی شما شده است.

اکنون به ابعاد گوناگون شغل پرورش بلدرچین از ابتدا تا انتهای کار به طور جامع و کلی خواهیم پرداخت، و امیدواریم پس از مطالعه این مطلب تصمیم گیری برای شروع کار پرورش و یا نحوه توسعه مزرعه بلدرچین برای شما آسان و مطلوب شود.

تا انتهای این متن با ما همراه شوید. مدت تقریبی مطالعه این مقاله … دقیقه محاسبه شده ولی میزان بهره مندی شما از این مطالب بسیار ارزشمند تر از وقتی است که صرف مطالعه آن میکنید، انشاالله.

در طول این مقاله سعی شده از مثال های عینی و مطالب مستند استفاده شود و گزارش ها و اخبار مهم پرورش بلدرچین را بررسی نماییم تا خواننده بتواند تصمیمی دقیق برای شروع فعالیت بگیرد.

با گروه کسب و کار سایت نیلز همراه باشید.

انواع روش پرورش بلدرچین

پرورش بلدرچین
پرورش بلدرچین

اگر شما قصد فعالیت جدی در پرورش بلدرچین را دارید بهتر است از همین شروع کار نوع و روش کار خود را انتخاب کنید. با انجام این کار می توانید سود بیشتری را از بازار پرورش بلدرچین کسب کنید. به این نکته توجه کنید که مزرعه بلدرچین همانطور که می تواند بسیار سودمند و پر درآمد باشد با کمی بی تدبیری می تواند به ورشکستگی ختم شود.

وقتی صحبت از نگهداری بلدرچین میکنیم ابتدا باید مشخص کنیم چه نوعی از پرورش را قرار است انجام دهیم. شما می توانید یک مجموعه کامل نگهداری مولد بلدرچین که واحدهای بلدرچین تخمگذار خوراکی، واحد جوجه کشی بلدرچین، پرورش بلدرچین گوشتی ، تولید و پرورش نیمچه مادر مولد یا تخمگذار بلدرچین، تا کشتارگاه و سالن بسته بندی گوشت و تخم بلدرچین و حتی واحد فناوری کود بلدرچین را به عنوان زیر مجموعه ها درخود جای داده باشد راه اندازی کنید. یا یک بخش از مراحل پرورش بلدرچین، مثلا فقط نگهداری بلدرچین تخمگذار را انجام دهید.

حال هر کدام که باشد باز هم شغل پرورش بلدرچین در دنیا به چندین روش به صورت سنتی یا (نیمه صنعتی) و صنعتی و در محدوده های متفاوت درآمدی تقسیم بندی و قابل انجام می باشد که به این ابعاد اشاره می کنیم. ابتدا قسمت های مختلف یک واحد پرورش بلدرچین را مرور میکنیم و به جوانب گوناگون آن، از نکات فنی لازم الاجرا در پرورش و بررسی سود و زیان تا چالش ها و فرصت ها خواهیم پرداخت و سپس یک مجموعه کامل پرورش بلدرچین را بررسی خواهیم کرد.

پرورش بلدرچین تخمگذار خوراکی

پرورش بلدرچین تخمگذار خوراکی از پرطرفدار ترین قسمت های نگهداری بلدرچین در دنیا برای کسب درآمد محسوب می شود. از دلایل آن هم اول بازار فروش خوب و وسیع تخم بلدرچین و دوم نیاز به سرمایه اولیه کم تر برای شروع به کار پرورش بلدرچین تخمگذار نسب به پرورش سایر طیور مثل پرورش کبک و پرورش قرقاول و… است.

پرورش بلدرچین تخمگذار
پرورش بلدرچین تخمگذار

تخم بلدرچین سرشار از ویتامینهای گروه B و آهن و فسفر بوده و به دلیل عاری بودن از کلسترول مضر برای تمامی گروه های افراد جامعه مفید بوده و امروز مردم به خواص شگفت انگیز تخم بلدرچین پی برده اند، لذا بازار مصرف این محصول هر روز بهتر از روز قبل خواهد بود.

برای تولید تخم بلدرچین خوراکی نیازی به نگهداری بلدرچین های نر در بین بلدرچین های ماده نداریم و حتی این کار می تواند مشکلاتی را پدید آورد. از جمله این مشکلات، نطفه دار شدن برخی از تخم های بلدرچین خوراکی بوده و چنانچه این تخم ها در طول مدت عرضه به بازار و یا در زمان نگهداری در مغازه و خانه مصرف کننده نهایی فقط ۲۴ ساعت در گرمای بالای ۳۲ درجه قرار گیرند نطفه کمی رشد کرده و سپس رشد متوقف می شود و لکه خون روی زرده ایجاد میکند و تخم بلدرچین فاسد و غیر قابل مصرف می شود.

کسب درآمد از پرورش بلدرچین تخمگذار

در ایران سالهاست که مردم به نگهداری و پرورش بلدرچین به صورت تفریحی و یا به عنوان شغل و محل درآمد علاقه مند شده اند و با نگهداری بلدرچین در خانه و فضاهای کوچک هر چند در تعداد کم در پی ایجاد کانال مالی برای کسب درآمد دوم و سوم هستند.

ما در این مقاله قصد داریم فارغ از بحث های نگهداری بلدرچین به صورت سرگرمی و تفریحی به طور کلی بر روی پرورش بلدرچین با نگاه شغل و درآمدزایی بپردازیم.

هزینه پرورش بلدرچین تخمگذار

برای ایجاد مزرعه بلدرچین تخمگذار خوراکی هزینه ها به شش قسمت تقسیم می شود.

دسته اول : هزینه های زمین، ساختمان و ابنیه (خرید و ساخت و یا رهن و اجاره)

دسته دوم : هزینه های تاسیسات (هیتر گرمایشی ، کولر، فن ، نور و روشنایی و … )

دسته سوم : هزینه تجهیزات و لوازم پرورش بلدرچین (قفس، آبخوری، دانخوری و…)

دسته چهارم : هزینه خرید بلدرچین تخمگذار

دسته پنجم : هزینه های جاری روزانه مثل خرید دان بلدرچین، دارو و درمان، کارگری ، آب، برق ،گاز، حمل و نقل و…

دسته ششم: هزینه های مارکتینگ (بسته بندی، لیبل ، تبلیغات و بازاریابی و …)

فضای مورد نیاز پرورش بلدرچین تخمگذار

یک بلدرچین تخمگذار بر روی بستر به حدود ۲۵۰ سانتی متر مربع فضا نیاز دارد و برای مثال در یک سالن ۱۴۰ متری می توان ۵۶۰۰ عدد پرنده بلدرچین تخمگذار را بر روی بستر نگهداری کرد. به عبارتی هر متر مربع از کف سالن برای ۴۰ بلدرچین تخمگذار مناسب هست.

پرورش بلدرچین در قفس
پرورش بلدرچین در قفس

چنانچه پرندگان در قفس بلدرچین تخمگذار استاندارد قرارگیرند، این فضا به ۱۴۰ سانتی متر مربع کاهش پیدا میکند. با توجه به تعداد طبقات قفس بلدرچین که در حالت استاندارد ۴ طبقه بوده و فاصله حداقل ۵۰ سانتی متر بین طبقات رعایت شده باشد. یک سالن ۱۴۰ متری می تواند ۵۰ متر طول قفس با عرض ۹۰ سانت ۴ طبقه را در خود جای دهد، که چیزی حدود ۱۰۰۰۰ بلدرچین ظرفیت دارد.

البته یک مزرعه پرورش بلدرچین تخمگذار به فضاهای دیگری هم نیازمند می باشد. از قبیل انبار نگهداری دان ، که چنانچه مزرعه مجهز به کارگاه ساخت دان نباشد و دستگاه آسیاب و میکسر نداشته باشد و دان روزانه تولید نشود نیازمند آن است تا دان را از کارخانه های دان سازی تهیه و در محل مناسب ذخیره کند. برای هر ۱۰۰۰ پرنده ۴ متر مکعب فضای ذخیره سازی لازم است و با توجه به حد اکثر ارتفاع ۲ متر برای تجمع گونی های دان ۲ متر مربع فضای کف لازم می باشد. حداکثر زمان پیشنهادی برای ذخیره سازی دان در دمای مناسب ۱۵ روز می باشد.

محل دخیره تخم خوراکی بلدرچین

به یک اتاق کوچک با توجه به حجم تولید تخم خوراکی در روز و مدت ذخیره سازی برای عرضه به بازار نیاز دارید. اتاق ذخیره سازی باید مجهز به وسایل سرمایشی لازم باشد و دمای اتاق بین ۱۶ تا ۲۱ درجه سانتی گراد و رطوبت حدود ۵۰ درصد قابل تنظیم باشد.

محل بسته بندی تخم بلدرچین

این اتاق را با میز های کار استاندارد مجهز کنید تا کارگران به راحتی مشغول کار شود. تخم بلدرچین ها قبل از بسته بندی باید تمیز شده و تخم های ترک خورده و بد شکل از خط بسته بندی خارج شوند.

توجه کنید ظروف بسته بندی تخم بلدرچینی که از جنس پی وی سی شفاف بوده در برابر نور خورشید و حرارت آسیب پذیرند لذا در انتخاب محل ذخیره سازی آنها دقت نمایید.

سایر فضاهای مورد نیاز برای پرورش بلدرچین

اتاق نگهبانی، اتاق کارگری، سرویس بهداشتی و حمام، انبار تجهیزات و لوازم یدکی ، انبار لوازم بسته بندی تخم بلدرچین

تاسیسات مزرعه پرورش بلدرچین تخمگذار

مزرعه بلدرچین تخمگذار به حداقل تاسیساتی در باب گرمایش سالن نگهداری پرندگان، سرمایش سالن در فصل تابستان، تهویه سالن شامل هواکش ها و دریچه های اینلنت، کنترلر و یا ترموستات دمای سالن، مخزن و سیستم لوله کشی آب و سیستم روشنایی هوشمند نیازمند می باشد.

نمونه ای از مزرعه پرورش بلدرچین
نمونه ای از مزرعه پرورش بلدرچین

انتخاب توان و قدرت هر یک از این تاسیسات با توجه به ابعاد سالن و تعداد پرنده و وضعیت آب و هوایی منطقه جغرافیایی محل پروژه متغیر خواهد بود. و نیاز به محاسبات دقیق قبل از شروع پروژه دارد.

تجهیزات مزرعه پرورش بلدرچین تخمگذار

تجهیزات به دو نوع سبک و سنگین قابل تقسیم هست. تجهیزات سبک پرورش بلدرچین شامل انواع آب خوری ها، دانخوری، تجهیزات توزیع دان، دستگاه سم پاش، پالت ها و ظروف جمع آوری تخم بلدرچین، و همچنین لوازم مورد نیاز اتاق کارگری و نگهبانی است.

از تجهیزات سنگین مورد استفاده در مزرعه بلدرچین تخمگذار باسکول یا ترازو توزین دان و قفس بلدرچین تخمگذار است که در انواع اتوماتیک یا مکانیزه و نیمه اتوماتیک و تمام دستی تقسیم می شود.

قفس بلدرچین در ابعاد گوناگون ۴ طبقه و۵ طبقه ، یک طرفه و دو طرفه و … توسط برخی کارخانجات تولید می شوند که برخی از مدل ها به استانداردهای پرورش بلدرچین نزدیک تر و برخی متاسفانه فقط اسم قفس بلدرچین را یدک میکشند.

پیشنهاد می کنیم جهت کسب اطلاعات بیشتر در این مورد مقاله قفس بلدرچین را مطالعه فرمایید.

توصیه می شود از قفس ۵ طبقه بلدرچین تخمگذار تا حد ممکن استفاده نشود زیرا به علت دسترسی سخت کارگر ها، به طبقه بالای قفس، توزیع دان در این طبقه درست انجام نمی شود. همچنین تلفات پرندگان در این طبقه به موقع خارج نمی شود و … ولی اگر بخواهید از قفس های ۵ طبقه بلدرچین استفاده کنیم باید موارد زیر را رعایت کنید:

۴ نکته مهم در تهیه قفس ۵ طبقه بلدرچین

۱- فاصله بین طبقات کم نشده باشد ( حداقل ۵۰ سانتی متر)

۲- فاصله بالای قفس تا سقف سالن حداقل ۱.۵ متر باشد. تا گاز های آلوده و هوای گرم بالای سالن موجب تلفات و کاهش تولید تخم بلدرچین نشود.

۳- تهویه سالن بلدرچین تخمگذار با توجه به تعداد بیشتر بلدرچین در سالن افزایش یابد.

۴- بررسی طبقات بالای قفس که کمتر در دید کارگر سالن هست مرتب انجام شود تا توزیع دان یک نواخت باشد و …

انتخاب بلدرچین مناسب برای تخمگذاری

در مدت ۲۰ سال گذشته که با پرورش بلدرچین و پرورش دهندگان مختلف آشنا شده ایم کمتر دیده ایم که پرورش دهنده ای به انتخاب بلدرچین مناسب و تولید بلدرچین مناسب ویژه تخمگذاری اهمیت دهد. اکثراَ بلدرچین هایی را که به نیت پرواری رشد داده اند قبل از کشتار ماده هایی را که ظاهر مناسب تر و سرحال تر دارند را برای تولید تخم جدا سازی می کنند.

البته این از ویژگی های بلدرچین هست که مانند مرغ دارای تفاوت زیاد در نوع تخمگذار و گوشتی نیست. ولی آماده سازی یک بلدرچین ماده برای یک دوره طولانی تخمگذاری و یا پروار برای کشتار در سن ۴۵ روزگی بسیار متفاوت هست.

نژاد بلدرچین
نژاد بلدرچین

یکی از مهمترین دلایل شکست پرورش دهندگان بلدرچین عدم توجه به همین نکته حیاتی می باشد. جوجه بلدرچینی که قرار است بلدرچین تخمگذار آینده شود باید پس از دوره رشد اولیه پایان ۱۵ روزگی جیره مناسب خود را دریافت نماید، که تمرکز رشد بر روی استخوان بندی پرنده صورت میگیرد و حتی از وزن گیری بیش از حد پرنده جلوگیری می کند. پرنده چاق معمولا در حین تخمگذاری مسیر عبور تخم مسدود شده و باعث گیر کردن تخم بلدرچین و تلفات پرنده می شود. که در اصطلاح دامپزشکی به آن پرولاپس روده گفته می شود.

همچنین برنامه نوری برای رشد پرواری بلدرچین بسیار متفاوت از برنامه نوری برای تکمیل بلوغ پرنده و شروع تخمگذاری است. چنانچه در امر پرورش جوجه های بلدرچین مهارت و امکانات لازم را دارید توصیه میکنیم با تهیه جوجه بلدرچین و یا تخم نطفه دار بلدرچین و خرید دستگاه جوجه کشی خودتان اقدام به تولید بلدرچین تخمگذار نمایید.

چنانچه فعلا قصد خرید دستگاه جوجه کشی و یا توان و امکانات لازم برای پرورش جوجه بلدرچین ندارید حتما از فارم های معتبر و دارای پروانه بهره برداری با رعایت نکات زیر اقدام به تهیه بلدرچین تخمگذار نمایید.

۷ نکته مهم در تهیه بلدرچین تخمگذار

۱- سن بلدرچین حدود ۴۰ روز باشد

۲- اجازه بازدید از سالن به شما داده شود و وضعیت ظاهری گله بلدرچین سرحال باشد.

۳- برنامه نوردهی دو هفته آخر را از مسئول مزرعه پرورش بلدرچین بخواهید و با استانداردها تطبیق دهید.

۴- جیره غذایی را مشاهده کنید و مطمئن شوید که در دو هفته آخر پرندگان جیره بلدرچین گوشتی دریافت نکرده اند. همچنین در هنگام تحویل بلدرچین ها برای سه روز حداقل از همان دان آخر از فروشنده خریداری کنید و به طور تدریجی با دان جدید تخمگذار ترکیب و جای گزین نمایید. تا شوک و استرس تغذیه ای به بلدرچین ها وارد نشود.

۵- برنامه دریافت واکسن و دارو را در طول دوره پرورش بینید و از عدم درگیری پرنده ها در طول دوره با هرگونه بیماری مطمئن شوید.

۶- نمودار رشد پرنده ها را بررسی کنید. هر گونه اختلال در رشد و به اصطلاح عقب ماندن از رشد باعث تخمگذاری ضعیف و پیک پایین در طول دوره خواهد بود.

۷- وضعیت ظاهری مزرعه را بررسی کنید از مزرعه هایی که توجه به نکات بهداشتی و محیط اطراف مزرعه ندارند به هیچ عنوان خرید نکنید.

اکثر مشکلات ناشی از کیفیت پایین بلدرچین بعد از گذشت ۲ ماه از شروع تخمگذاری بلدرچین و افزایش سن پرنده نمایان می شود. یک گله بلدرچین مناسب باید از سن ۷۰ روزگی به پیک تولید نزدیک شود و در سن ۱۰۰ روزگی به بالاترین میزان تولید برسد ( حدود ۸۰ درصد ) و این روند تا ۷ ماه با اندک نوسان هایی ادامه داشته باشد و آهسته به حدود ۶۰درصد برسد و در مجموعه دوره حدود ۷۰ درصد باشد.

بلدرچین ها در سن ۹ ماهگی برای تولید تخم خوراکی صرفه اقتصادی ندارند و یک گله کمتر از میزان هزینه های تولید بازدهی دارد. معمولا در این سن با اندکی تغییر در جیره و افزایش وزن پرنده را راهی کشتارگاه خواهند کرد.

انواع نژاد بلدرچین تخمگذار

رایج ترین نژاد بلدرچین تخمگذار در ایران بلدرچین ژاپنی ( Japanese quail ) یا همان بلدرچین معمولی ( common quail ) می باشد. هر چند این دو تفاوت های اندکی با هم دارند ولی به علت تداخل این دو نژاد با هم امروز در ایران کسی نمی تواند ادعا کند که نژاد خالص بلدرچین ژاپنی دارد.

بلدرچین ژاپنی دارای سویه های ژنتیکی مختلفی می باشد که باعث شده رنگ های این پرندگان به حالت های مختف نمایان شود. برخی کاملا سفید می شوند و برخی قهوای سوخته با لکه های سفید و برخی طرح گندمی دارند. هرچند بین برخی پرورش دهندگان صحبت هایی مطرح هست که برخی رنگ ها خصوصیات بهتری برای تخم گذاری دارند ولی به طور علمی چیزی اثبات نشده.

گاهی اوقات هم متاسفانه برخی افراد با جدا کردن بلدرچین های سفید ادعاهایی راجع به در اختیار داشتن یک نژاد اصلاح شده و ویا نژاد وایت انگلیسی دارند که تا امروز هیچ کدام ثابت نشده و معمولا نوعی کلاه برداری و سوء استفاده از نا آگاهی مردم می باشد.

هر گونه ادعا نسبت به در اختیار داشتن نژاد خاص باید با مدارک معتبر که شامل مجوز های سازمان دامپزشکی برای ورود و گواهی فارم مبدا و اسناد حمل و نقل قابل بررسی می باشد و کافیست تا از سازمان دامپزشکی کل کشور اداره طیور یک استعلام ساده بگیرید و متوجه شوید در طول سالهای گذشته تا زمان نگارش این متن هیچ بلدرچین اصلاح نژاد شده ای به صورت تجاری و انبوه وارد کشور نشده است.

میزان و نحوه مصرف دان بلدرچین تخمگذار

یکی از مهم ترین کارها در پرورش و نگهداری بلدرچین تهیه یک دان بلدرچین مناسب و با کیفیت می باشد. توجه کنید غذای بلدرچین ها در هر مقطعی از سن رشد و یا تخمگذاری فرمول متفاوتی دارد و عدم توجه به نیاز های غذایی بلدرچین موجب می شود تا مزرعه پرورش بلدرچین شما دچار بحران شده و در بهترین حالت ممکن سود آوری اقتصادی خود را از دست دهد و یا با تلفات سنگین روبرو شوید.

یک بلدرچین تخمگذار در طول ۲۴ ساعت حدود ۲۸ تا ۳۲ گرم دان مخصوص نیاز دارد که معمولاَ طی دو الی سه مرحله باید در اختیار گله قرار گیرد. بهترین زمان ها یک بار در ابتدای صبح و یک بار در حوالی عصر پس از تخمگذاری می باشد. برخی اقلام مورد استفاده در دان بلدرچین شامل : دانه ذرت ، کنجاله سویا ، دانه گندم ، کنجاله کلزا ، نمک ، روغن سویا ، پودر صدف ، سبوس گندم ، پودر یونجه ، پودر ماهی ،پودر گوشت و …می باشد.

سایز آسیاب دان بسیار اهمیت دارد دان های آردی باعث ایجاد غبار شده و علاوه بر پرت شدن باعث بیماری های تنفسی می شود و قطعات خیلی بزرگ توسط بلدرچین ها برداشته نمی شوند و ترکیب فرمول دان در هنگام دریافت دان توسط پرنده تغییر می کند.

چنانچه از دان پلیت شده استفاده می کنید از پلیت های سایز** استفاده شود. توصیه ما استفاده از دان پلیت هست دان پلیت باعث می شود تا تمام اقلام داخل دان را بلدرچین دریافت کند. همچنین میزان پرت دان به حداقل ممکن کاهش پیدا می کند. دقیقا این اختلاف ۴ گرمی بین ۲۸ تا ۳۲ گرم برای همین مورد مطرح شده، مزارعی که از دان آسیابی پودری استفاده میکنند برای آنکه مقداری از دان به بیرون از دانخوری ها و یا به صورت گرد و غبار داخل سالن منتشر می شود باید مقدار بیشتری دان در اختیار پرنده قرار دهند.

توزیع دان در اکثر قفس های پرورش بلدرچین تخمگذار به صورت دستی در دانخوری های نصب شده جلوی قفس که به صورت تراف قرار دارند انجام می شود. برای توزیع دقیق دان و جلوگیری از خسارات احتمالی وارده مسئول مزرعه باید کارگر توزیع کننده دان را نسبت به موارد زیر آموزش دهد.

۱- محاسبه دقیق مقدار دان به تعداد پرنده، و تهیه یک پیمانه مناسب :

برای اینکار ابتدا باید در نظر بگیریم که هر یک متر از طول دانخوری در اختیار چند پرنده قرار دارد. (مثلا ۲۵ پرنده) سپس میزان دان مورد نیاز (حدود ۳۰ گرم ) برای یک روز را در تعداد پرنده ضرب میکینم ( ۳۰گرم * ۲۵ پرنده =۷۵۰ گرم) حال مشخص میکنیم چند بار در روز قرار است به بلدرچین ها دان توزیع کنیم که معمولا ۲ بار در روز می باشد. حال میزان دان مصرفی یک روز را تقسیم بر تعداد دفعات دان ریزی میکنیم ( ۷۵۰ گرم / ۲ بار توزیع دان = ۳۷۵ گرم ). حال یک پیمانه تهیه میکنیم ۳۷۵ گرم دان بیشتر داخل آن جا نشود.

۲- توزیع یک نواخت دان برای یک متر طول از دانخور تراف :

دقت شود تا دان به صورت تجمعی در یک نقطه قرار نگیرد.

۳- دقت در تعداد پرنده هر قفس

چنانچه یک قفس دارای تلفات بود و تعداد بلدرچین کمتری داشت باید علامت گذاری شود تا دان زیاد دریافت نکند. برای جلوگیری از این کار بهتر است یک باکس از قفس های سالن را قراردهید برای جبران تلفات ها و همیشه کسری بلدرچین ناشی از تلفات به سرعت از این باکس جبران شود و همین یک قفس تعداد بلدرچین کمتری داشته باشد. دریافت اضافه دان حتی جزئی باعث ایجاد چاقی و بروز بیماری پرولاپس (پیچ خوردگی روده)می شود و بلدرچین با ظاهر کاملا سالم و درشت دچار مرگ و میر می شود.

نمونه ای از قفس بلدرچین
نمونه ای از قفس بلدرچین

محل نگهداری دان در مزرعه پرورش بلدرچین دارای اهمیت فراوان می باشد. نگهداری دان داخل سالن به علت حرارت و رطوبت سالن معمولا باعث فساد سریع دان خواهد شد. بهترین دما و رطوبت برای محل ذخیره دان ۱۰ تا ۱۵ درجه سانتی گراد و رطوبت کمتر از ۳۵ درصد است. عدم دسترسی حیوانات موذی مثل موش و پرندگان مثل گنجشک و کبوترها به محل انبار دان مزرعه، علاوه بر جلوگیری از ضرر اقتصادی حاصل از سرقت دان باعث جلوگیری از انتقال بیماری های مسری خواهد بود.

تجربیات یک پرورش دهنده بلدرچین

سیادتی دکترای طیور است و با وام ۳ میلیون تومانی از بسیج سازندگی در سال ۹۲ اشتغالزایی را آغاز کرده است.وی می گوید: حدود ۲ سال است که تحصیلاتم در مقطع دکترای طیور به پایان رسیده است. از همان دو سال قبل استفاده عملی از دانش خود را شروع کردم. در دوره دانشجویی تصمیم گرفتم پرورش بلدرچین را آغاز کنم اما سرمایه کافی و مکان مناسب در اختیار نداشتم. ۳ میلیون تومان از بسیج سازندگی وام گرفتم و کار پرورش بلدرچین را در حیاط ۱۲ متری منزلمان شروع کردم.
قفس بلدرچین حرفه ای در بازار ۷۰۰ تا ۹۰۰ هزار تومان قیمت داشت. تصمیم گرفتم با الگو گرفتن از این قفس ها آن ها را به صورت دست ساز تهیه کنم و در نتیجه به طور آماتور قفس بلدرچین را توانستم تا حدودی بسازم و در چرخ گوشت خانگی تغییراتی ایجاد و از آن برای ترکیب کردن جیره غذایی استفاده کردم. البته از همان ابتدا استفاده از تجهیزاتی نظیر ماشین جوجه کشی و قفس نگهداری بلدرچین حرفه ای و استاندارد را در دستور کار آینده قرار دادم.
در آن دوره همواره ۱۰۰۰ بلدرچین در حیاط منزل پرورش دادم .

اشتغالزایی مستقیم برای ۸ نفر/ سود ۵۰ درصدی در بازه زمانی ۴۵ روزه
سیادتی درباره توضیح گسترش واحد تولیدی اش می‌گوید: اوایل سال ۹۳ بود که سردار بابایی، فرمانده سپاه مازندران به منزل ما تشریف آوردند و از محوطه ۱۲ متری پرورش بلدرچین ها بازدید کردند. ایشان وقتی انگیزه و علاقه من به کار تولید و نیز موفقیت بدست آمده را دید، پیشنهاد توسعه کار را داد اما به وی گفتم که سرمایه ای برای تهیه مکان بزرگتر ندارم.
سردار بابایی در پاسخ گفت که در پادگان شهید قلی زاده رامسر در حال حاضر مکانی بلااستفاده وجود دارد و شما می توانید برای گسترش کار خود از آنجا استفاده کنید. به ایشان گفتم در ازای آن چه کاری باید انجام دهم، سردار بابایی گفت کافی است به بچه های بسیجی مازندران که می خواهند واحد پرورش طیور راه بیاندازند مشاوره بدهی.
وی ادامه داد: به سرعت کار را در پادگان شهید قلی زاده رامسر شروع کردم و خیلی زود تولیدمان گسترش یافت. در حال حاضر در هر دوره ۴۵ روزه ۱۲ هزار بلدرچین و ۱۲ هزار مرغ بومی پرورش می دهیم. البته پرورش مرغ بومی فقط در تابستان صورت می گیرد زیرا به دلیل گرمای شمال کشور در تابستان ماندگاری تخم های بلدرچین کاهش می یابد. در حال حاضر برای ۷ نفر در واحد تولید و بازاریابی اشتغالزایی کرده ایم.

این فعال اقتصادی درباره علت انتخاب پرورش بلدرچین به عنوان شغل بیان می کند:بلدرچین پرنده بسیار کم توقعی است، این پرنده مقاومت بسیار بالایی در برابر بیماری های طیور دارد و در طول دوره پرورش نیازمند هیچ واکسنی نیست، گوشت بلدرچین بسیار لذیذ و خوشمزه و سرشار از مواد مغذی است، بلدرچین نیازمند فضای بزرگ برای پرورش و رشد نیست. بلدرچین بلوغ جنسی زودرس دارد و در ۳۵ روزگی بالغ می شود و تخم می گذارد، این در حالی است که هیچ کدام از طیور به این سرعت به بلوغ نمی رسند. طول دوره جوجه کشی بلدرچین هم فقط ۱۷ روز است. مجموع این عوامل باعث می شود که پرورش بلدرچین از هر نظر توجیه اقتصادی و سودآوری بالا داشته باشد.
وی در ادامه با توصیه به فارغ التحصیلان طیور و دامداری تأکید می‌کند: فارغ التحصیلان طیور و دامداری می بایست خودشان وارد کار تولید شوند، متأسفانه بسیاری از آن ها با وجود برخورداری از تحصیلات عالی ترجیح می دهند در یک دستگاه دولتی پشت میزنشینی کنند و حداکثر یک کارشناس باشند. من به آن ها توصیه می کنم با سرمایه اندک وارد کار تولید شوند و مطمئن باشند که نتیجه می گیرند. تحصیل تا مقطع دکترا در رشته طیور برای من به عنوان یک تولید کننده بلدرچین بسیار مفید بوده است، جیره نویسی علمی مزیتی است که من از آن برخوردارم و اثر مستقیم آن را در پرورش بلدرچین ها مشاهده می کنم.

مشاوره بلدرچین دماوند برای ایجاد مزرعه پرورش بلدرچین

صدها نفر به مجموعه شرکت بلدرچین دماوند طی سالیان گذشته مراجعه کرده اند تا برای احداث مزرعه پرورش بلدرچین مشاوره بگیرند و یا تجهیزات لازم را تهیه کنند. سالها بررسی احوال افراد رجوع کننده به ما برای ایجاد مزرعه پرورش بلدرچین باعث شد تا برای تصمیم گیری بهتر شما پند سری توضیحات دهیم .

از بین متقاضیان به احداث مزرعه بلدرچین عده ای در همان مراحل اولیه مشاوره و تحقیقات پشیمان شدند و یا ما با توجه به تواناییهایشان که خود مطرح میکردند منصرفشان کردیم . عده بسیاری با همان توامندی های شخصی اقدام به تاسیس مزرعه پرورش بلدرچین کردند و عده ای هم ترجیح دادند تا با کمک دیگران ( تعاون ) وارد این عرصه شوند.

به جرات میتوان گفت افرادی که سعی کردند کار را گروهی پیش ببرند موفق ترین ها بوده اند. و در میان آن دسته از افراد که به تنهایی به دنبال احداث مزرعه بودند آنهایی که گام های کوچک ولی حرفه ای برداشتند موفق شدند. مثلا فقط قسمت تولید تخم نطفه دار بلدرچین و یا تخم خوراکی بلدرچین را ایجاد کرده اند و یا یک مزرعه بلدرچین گوشتی احداث کرده اند و جوجه یک روزه را خریده اند و یا فقط یک واحد جوجه کشی بلدرچین را با تهیه چند دستگاه جوجه کشی بلدرچین راه اندازی کرده اند.

منظور از گام های کوچک در پرورش بلدرچین یعنی پرهیز از ایجاد تمام واحدهای مورد نیاز یک واحد پرورشی در یک محل و منظور از پرورش حرفه ای بلدرچین استفاده از دانش روز و تجهیزات مناسب و استاندارد است.

دلایل ضرر کردن افراد در کار پرورش بلدرچین

بیشترین خسارتی که افراد مبتدی در پرورش بلدرچین با آن روبرو میشوند ابتدا عدم توجه و شناخت به نیازهای غذایی و دارویی بلدرچین است که باعث از بین رفتن گله مولد و راندمان پایین تولید میشود و دومین مورد از بین رفتن سرمایه اولیه با ساخت یا خرید تجهیزات غیر استاندارد و بی کیفیت است.

در اینجا مهمترین علل موفقیت آقای دکتر سیادتی را میتوان در دانش شخصی ایشان و تجربه کوتاه مدت کار پرورش بلدرچین در منزل و درنهایت حمایت نهادهای حکومتی در ایجاد بستر کارگروهی مطرح کرد.

لازم است تا مسئولینی که اقدامات حمایتی از کارآفرینان انجام میدهند توجه کنند تا با سنگین کردن یک قسمت از چرخه تولید موجب گرفتاری تولید کنندگان در عرضه محصول نشوند.

اینک فرصت های زیادی برای علاقه مندان به سرمایه گذاری در پرورش بلدرچین مهیا شده مثل ایجاد کشتارگاه بلدرچین و یا واحد فرآوری گوشت و تخم بلدرچین و یا حتی تولید کود بلدرچین بسته بندی شده برای مصارف کشاورزی و …

امروز تبلیغات زیادی در اینترنت و صدا و سیما برای درآمد عالی پرورش بلدرچین میشود ولی همه داستان این نیست و این کار جذاب و پرفایده نیاز به کارکردن و همت بالا دارد که شاید در برخی مواقع زحمت بسیار لازم باشد.

نکات مهم در پرورش بلدرچین

۱- سعی کنید گله های مولد پرورش بلدرچین را درون قفس های استاندارد و درجه یک نگهداری کنید تا تخم های تولید شده کمتر در معرض آلودگی قرار گیرند و آمار تخمهای سالم و تمیز بیشتر شود و گله کمتر دچار بیماری شود.

۲- تخمهای جمع آوری شده را بیشتر از ۷ روز نگهداری نکنید.

۳- دمای محیط نگهداری تخمها زیر ۲۰ درجه باشد و کمتر از ۱۶ درجه هم نباشد. ( برای نگهداری کوتاه تا ۷ روز)

۴- حداقل هفته ایی یک بار به گله مولد مولتی ویتامین داده شود تا آمار هچ بیشتر و جوجه های تولید شده سالم تر باشند.

۵- دمای مناسب در دوران ستر ۳۷.۷ می باشد و در دوران هچر ۳۷.۲ می باشد.

۶- رطوبت مناسب در زمان ستر ۶۰ تا ۶۵ درصد می باشد و در زمان هچر ۷۰ تا ۷۵ درصد می باشد.

۷- دمای سالن نگهداری گله های مولد از ۲۸ درجه بالاتر نرود و زیر ۱۸ درجه هم نیاید. بهترین دمای سالن بین ۲۰ تا ۲۴ درجه می باشد.

۸- محیط نگهداری گله همیشه آرام و تهویه به خوبی انجام گردد و هیچگونه استرسی به گله وارد نشود چون هم دچار کاهش تولید تخم و هم بی نطفه دار بودن آنها می شود.

۹- جوجه های یک روزه بلدرچین را در بستر با کفپوش مقوای آج دار نگهداری کنید.

۱۰- بهترین مدت نگهداری گله تخم گذار ۶ تا ۱۲ ماه می باشد.

-

شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

طرز تهیه و دستور پخت ژامبون و پنیر داغ – غذای فوری

مقاله قبلی

آخرین زمان ثبت نام جاماندگان یارانه معیشتی اعلام شد

مقاله بعدی

نظرات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.