فوتبالورزش

همه چیز درباره لیورپول

نظرات

تاریخچه لیورپول

باشگاه فوتبال لیورپول با تلاش های شهردار شهر، جان هولدینگ در سال ۱۸۹۲ تاسیس شد و از همان ابتدا آنفیلد، خانه باشگاه شد. در سال های ابتدایی تاسیس باشگاه، کیت تیم همانند لباس های معاصر بلکبرن آبی و سفید بود. در ۱۸۹۲ اورتون از آنفیلد خارج شد و تصمیم گرفت تا باشگاهی جدید در گودیسون پارک بنا کند. مالک جدید لیورپول یعنی جان هولدینگ، سریعا به فکر ساخت تیم جدیدی افتاد و تیمی بر محوریت بازیکنان اسکاتلندی ایجاد کرد که تنها یک مشکل داشت: پول کافی برای خرید لباس باقی نمانده بود. مدیریت جدید اورتون تصمیم گرفت تا لباس تیم را به رنگ قرمز تغییر دهد و از آن سو هولدینگ بعد از گشت و گذاری در فروشگاه های شهر، به لباس قدیمی آبی رنگ اورتون رسید. این گونه شد که به مدت چهار فصل کامل، اورتون قرمز پوشید و لیورپول آبی. پس از این که در پایان فصل ۹۶-۱۸۹۵ جان مک کنا (سرمربی وقت لیورپول) به کادر مدیریتی باشگاه اضافه شد، تام واتسون به جای او هدایت تیم را بر عهده گرفت. در همین زمان اورتون تصمیم گرفته بود تا به رنگ آبی پیشین خود برگردد، از این رو هولدینگ از فرصت پیش آمده استفاده کرد و ۲۰ لباس قرمز رنگ از فروشگاه شهر خرید. با این حرکت، باشگاه لیورپول هم اسم شهر را بر روی تیم خود داشت و هم رنگ قرمز و سفید که نماد شهرداری شهر بودند. تا زمان بیل شنکلی در دهه شصت شورت های سفید و پیراهن های قرمز رنگ باشگاه بود اما با دستور معمار بزرگترین پادشاهی تاریخ باشگاه، آن ها تمام قرمز شدند.

کتاب و فیلم و آثار هنری باشگاه لیورپول

«۴۳ سال با همان پرنده» و «قرمز باش یا بمیر» کتاب های ارزنده ای در مورد لیورپول هستند. فیلم های «۱۵ دقیقه که دنیا را شوک زده کرد» و «شبی در استانبول» نیز آثار فاخری در این مورد هستند. در عرصه موسیقی نیز شاهد انتشار آثاری با موضوعیت لیورپول بوده ایم که از مهم ترین آن ها می توان به «آنفیلد رپ»، «زمین های جاده آنفیلد» و «هرگز تنها قدم نخواهی زد» اشاره کرد.

حادثه های تاریخ لیورپول

حادثه (یا به نوع درست تر، فاجعه) های هیسل و هیلزبرو، از مهم ترین رویدادهای تاریخ لیورپول هستند.

افتخارات لیورپول

لیورپول ۱۸ بار قهرمان جزیره شده و در این زمینه پشت سر منچستر یونایتد، پر افتخار ترین است. آن ها پنج بار فاتح لیگ قهرمانان شده اند و در این زمینه بالاتر از تمام تیم های بریتانیایی قرار می گیرند. هفت قهرمانی جام حذفی، هشت قهرمانی لیگ کاپ (رکورد)، سه قهرمانی جام یوفا و سه سوپرجام از دیگر افتخارات آن هاست.

بازیکنان تاریخ ساز لیورپول

گران ترین خرید تاریخ باشگاه، ویرجیل فن دایک است که در سال ۲۰۱۸ در ازای ۷۵ میلیون پوند خریداری شد و گران ترین فروش باشگاه هم فیلیپه کوتینیو به قیمت ۱۴۲ میلیون پوند بوده است. رافائل بنیتس، روی هاجسون، کنی دالگلیش، برندان راجرز و یورگن کلوپ سرمربی های باشگاه در قرن بیست و یکم بوده اند. از بزرگترین بازیکنان تاریخ آنفیلد می توان به الیشا اسکات، بیلی لیدل، راجر هانت، یان کالگن، امیلین هیوز، کنی دالگلیش، فیل نیل، ایان راش، آلن هانسن، گراهام سونس، ری کلمنس، جان بارنز، رابی فاولر، جیمی کرگر، استیون جرارد، فرناندو تورس و لوئیس سوارز اشاره کرد.

مطالب مرتبط

ناسا کجاست ؟ و چگونه ناسا شد؟

مقاله قبلی

پردرآمدترین مشاغل خانگی ایران

مقاله بعدی

نظرات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*