نظرات

شورت کد یا کد کوتاه وردپرس و به لاتین shortcode چیست؟ شاید برای شما هم این سوال پیش اومده باشه که اصلا شورت کد در وردپرس چه معنی میده و برای چی استفاده میشه؟

شورت کد از نسخه ۲.۵ به بعد در سیستم مدیریت محتوا وردپرس اضافه شد و برای کارهای مختلف قابل‌استفاده است. shortcode، قطعه کدی کوتاه است که به شما امکان نوشتن کدهای قالب‌ها و افزونه‌ها را در نوشته‌ها و برگه‌های سایت وردپرسی می‌دهد. به‌عنوان‌مثال برای قرار دادن یک فرم تماس با ما در سایت نیاز به چندین خط کد نویسی دارد اما باوجود این امکان اصلاً نگران نباشید چراکه با نوشتن تنها یک کد چندحرفی این امکان بر روی سایت شما قرار می‌گیرد. شورت کدها برای ایجاد امکانات متفاوت ازجمله فرم، خبرنامه، دکمه و … مورداستفاده قرار می‌گیرد. کافی است کد موردنیاز را در قسمتی که لازم دارید قرار دهید.

شورت کد در وردپرس چیست؟

به زبان ساده‌تر وقتی شما بخواهید از یک فرم و یا جدول در قسمت‌های مختلف سایت استفاده کنید روال ساده آن است که هر بار فرم یا جدول موردنظر را با افزونه خاص خودش ساخته و در هر صفحه و یا برگه آن را اضافه و استفاده کنید. اما این راه‌حل مسلماً زمان‌بر است و خیلی صحیح نیست. برای همین یک راه‌حل خوب پیشنهاد شد که با افزونه، ابزارک و یا هر چیز دیگری که قابلیت اضافه کردن خدماتی به سایت دارد یک shortcode یا کد کوتاه از آن عملیات که انجام داده شده در اختیار شما قرار دهد. زمانی که آن کد کوتاه را در هر قسمت از سایت جای گذاری کردید به وردپرس اعلام کند و خدمات تعریف‌شده را به قسمت موردنظر ارجاع و نمایش بدهد.

با استفاده از این کدها می‌توان امکاناتی به سایت اضافه کرد که با هر بار بارگذاری صفحات محتوای جدید نمایش داده شود. به‌طور مثال اگر بخواهید تغییر قیمت محصولات را هرروز در وب‌سایت به‌روزرسانی کنید زمان زیادی را باید صرف این کارکنید. اما با shortcode کار شما آسان شده است. به‌صورت کلی وظیفه‌ی اصلی شورت کد نمایش نتیجه‌ی پردازش افزونه است.

شورت کدها در کدام بخش‌ها قابل استفاده هستند؟

به عنوان مثال اگر بخواید یک فرم تماس با ما رو توی سایتتون قرار بدید چقدر کد نویسی نیاز داره؟ مسلما هیچکسی دوست نداره بشینه ده تا خط کد نویسی کنه برای یک فرم تماس با ما ، اما با افزونه هایی از جمله contact form 7 میتونید با یک کد چند حرفی فرم تماس با ما بسازید.

با افزونه‌هایی ازجمله contact form 7 می‌توانید با یک کد چندحرفی امکانات موردنظرتان را به آسانی بسازید. برای استفاده از افزونه تماس با ما وردپرس که قبلاً به‌صورت کامل توضیح داده شد باید shortcode فرم را داخل سایت خود قرار دهید تا فرم تماس با ما نمایش داده شود. پس شورت کد یا کد کوتاه وردپرس به‌صورت کاملاً ساده و واضح به ما امکان قرار دادن کدهای افزونه‌ها و امکانات وردپرس را در نوشته‌ها، برگه‌ها و ابزارک‌های وردپرس می‌دهد.

یکی از مزایای شورت کد این است که می‌توان از آن در بخش‌های اصلی (قسمت‌های استاتیک سایت مانند: فوتر، هدر، سایدبار) سایت استفاده کرد. این بخش‌ها در تمامی قسمت‌های وب‌سایت تکرار می‌شوند پس راحت‌تر است که با استفاده از shortcode خدمات موردنظر را در این بخش‌ها نمایش دهید. بهترین مثالی که در این مورد می‌توان زد این است که یک افزونه بابت نمایش جدول و یا تقویم، نمایش لیست قیمت و یا نمایش تعداد پست‌ها ساخته و شورت کدش را ایجاد کرده باشید و این را در بخش‌هایی از سایت قرار داده باشید که معمولاً در صفحات مختلف سایت قرار است تکرار شوند.

پس شورت کد یا کد کوتاه وردپرس بصورت کاملا ساده و واضح به ما امکان قرار دادن کدهای افزونه ها و امکانات وردپرس را در نوشته ها، برگه ها و ابزارک های وردپرس می دهد.

اهمیت استفاده از shortcode در وب‌سایت

شورت کدها از آنجایی اهمیت دارند که در وردپرس تنها با یک آیدی شناسایی‌شده و تمام فعالیت‌های قطعه کد طولانی php را تنها با ایجاد یک کد کوتاه انجام می‌دهد. به‌عنوان‌مثال برگه‌ی ثبت سفارش داریم و یک فرم ثبت سفارش نیز با افزونه ساخته‌ایم سپس شورت کدش را در برگه کپی می‌کنیم. همزمان برگه‌ی دیگری داریم که می‌خواهیم این فرم در آن برگه نیز استفاده شود پس همین شورت کد را در آن قسمت کپی می‌کنیم شورت کد در حد یک کلمه و یا دو سه کلمه بیشتر فضا را نمی‌گیرد و در متن ساده هرجایی که خواستیم می‌توانیم آن را استفاده کنیم.

استفاده از شورت کد راحت‌تر از آن است که هر بار بخواهید برای نمایش امکانات دلخواه خود چندین خط کد نویسی کنید. کد کوتاه درروند اجرایی سایت خیلی به شما کمک می‌کند. پس شورت کد ازآنجایی اهمیت دارد که شما به‌وسیله‌ی آن یک سری خدمات و امکانات به‌آسانی و به‌سرعت در سایت خود قرار می‌دهید درحالی‌که نه زمان زیادی از شما گرفته خواهد شد و نه تعداد زیادی خط کد نویسی کرده‌اید که باعث سردرگمی‌تان شود.

مزایای استفاده از شورت کد

به‌صورت کلی مزایای استفاده از کد کوتاه همان‌گونه که از اسمش مشخص است کوتاهی آن است. تعداد کلماتش پایین است و معمولاً شورت کدها با یک سری کلمات مفهومی تعریف می‌شوند.  مسلماً افزونه‌ها و امکانات زیادی در وردپرس وجود دارد که هرکدام شورت کدهای مختص به خوددارند. اما چون شورت کدها را می‌توانید با کلمات مفهومی و مختص به همان افزونه و یا شرکت استفاده کنید تشخیص آن‌ها راحت‌تر شده است.

مثلاً تشخیص کدهای سه افزونه که شما همزمان از آن‌ها استفاده می‌کنید سخت است و ممکن است باعث بروز خطایی شود، درنهایت تغییراتی در سایت ایجاد می‌شود که مناسب نیست. اما باوجود شورت کد اگر هم اشتباهی رخ دهد شما فقط یک خط و چند کلمه را حذف یا ویرایش می‌کنید. درنهایت اهمیت وجود شورت کد در سهولت استفاده از آن است و درنتیجه مدیریت سایت آسان‌تر است. کد کوتاه را فقط مدیر سایت مشاهده می‌کند و همچنین کاربر وب‌سایت خروجی شورت کد را می‌بیند.

این مهم را به خاطر داشته باشید که نباید به خاطر سهولت، در استفاده از شورت کدها زیاده‌روی کرد. یکی دیگر از نکاتی که باید در استفاده از شورت کدها به یاد داشته باشید این است که پس از به‌روزرسانی وردپرس امکان دارد برخی شورت کدها کار نکنند و اما شما با ایجاد تغییر در آن‌ها می‌توانید این مسئله را به‌راحتی رفع کنید.

همه چیز درباره حمید سوریان-بیوگرافی-زندگینامه

مقاله قبلی

دانلود رایگان سریال فوق لیسانسه ها قسمت هفتم ۷-سریال جدید شبکه سه

مقاله بعدی

نظرات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*