تولید الاغ شیرده-فواید فراورده های آن
تولید الاغ شیرده-فواید فراورده های آن
اخباراخبار کسب و کارکسب وکار

تولید شیر الاغ-طرح توجیحی پرورش الاغ شیرده

نظرات
در این مقاله شما را با طرح توجیهی پرورش الاغ آشنا می کنیم و برای شما جدول هایی از برآورد هزینه های پرورش الاغ آماده کرده ایم. آیا میدانید شیر الاغ بسیار مفید است و کاربرد فراوان دارد، همچنین فضله (عنبرنسارا) این حیوان برای درمان سرما خوردگی بسیار موثر است. با ما همرا شوید تا شما را با طرح توجیهی پرورش الاغ شیرده آشنا کنیم.
توضیحاتی درباره طرح توجیحی تولید شیر الاغ

الاغ حیوانی است که تا سال ها برای بارکشی در مسیر های سخت و کوهستانی مورد استفاده قرار می گرفت. امروزه با پیشرفت طب سنتی و آگاهی از فواید فراوان شیر الاغ، این حیوان نیز وارد حیطه دامپروری شده است.

با توجه به قیمت بالای شیر این حیوان و نیز فراوری و صادرات شیر الاغ بصورت پنیر به کشور های اروپایی می توان به سود قابل توجهی دست یافت.

برای احداث یک مزرعه پرورش الاغ با ۵۰ راس دام با هدف تولید شیر، به سرمایه ای نزدیک به ۱۹۰ میلیون تومان نیاز است که با توجه به قیمت بالای شیر تولیدی، این میزان سرمایه گذاری قابل توجیه است.

همچنین این کسب و کار در مراحل مختلف تولید و نگهداری با مشکلات زیادی مواجه نیست و نیاز به تخصص و مهارت خاصی برای راه اندازی ندارد.

پرورش الاغ شیری

تنها یک نمونه از محصولات پرورش «الاغ»، پنیر به دست آمده از این حیوان است که در بازارهای اروپایی ۱۰۰۰ پوند قیمت دارد. برای تهیه یک کیلو پنیر الاغ باید از ۲۵ کیلو شیر الاغ استفاده کرد.

چینی‌ها هم از پوست الاغ برای تولید نوعی پلاتین استفاده می‌کنند که بر اساس طب سنتی چینی برای درمان سرگیجه، قاعد‌گی‌ نامنظم، بی‌خوابی و بهبود گردش خون بسیار مفید است. مجموعه این ویژگی‌های منحصربه فرد باعث شده تا توجه صفحه بنگاه‌ها در یک چنین روزی به ابعاد و زوایای مختلف بیزینس این بانوی اشکذری جلب شود.

اجرای طرح توجیهی پرورش الاغ شیری

ویژگیهای اقتصادی پرورش الاغ تنها به پنیر و پوست این حیوان ختم نمی‌شود، با توجه به خواص دارویی و صنعتی برخی فرآورده‌های قابل استحصال از الاغ، پرورش این حیوان در کشورهای مختلف مانند چین و برخی کشورهای آفریقایی در سال‌های اخیر مورد توجه قرار گرفته و دیگر کشورها نیز در زمینه واردات و پرورش این حیوان اقداماتی را آغاز کرده‌اند.

شیر، پوست و حتی فضولات الاغ که با نام «عنبرنسارا» شناخته می‌شود، خواص درمانی دارد و در طب سنتی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

سرمایه‌گذاری اولیه در کار الاغ شیری با ۳۰ میلیون تومان آغاز می شود

خرید الاغ‌ها از شهرستان لردگان استان چهارمحال و بختیاری انجام و برای خرید هر الاغ و کره آن یک میلیون تومان هزینه شد.
تولید روزانه ۳۰ کیلوگرم شیر

شیر الاغ تولیدی به صورت قرارداد یک‌ ساله کیلویی ۲۰ هزار تومان و از طریق فروش خانگی هر کیلو ۴۰ هزار تومان انجام می‌شود. شیر الاغ برای درمان برخی بیماریها مانند آسم، قند خون، سرماخوردگی، آلرژی و برای پایین آوردن تب ناشی از عفونت تجویز می‌شود.

از دیگر فرآورده‌های الاغ، روغن قلم پا و پی آن است که کیلویی ۴۰۰ هزار تومان به فروش می‌رسد، ولی به دلیل اینکه بیماری و تلف‌شدگی در حیواناتی مانند الاغ بسیار کم است، تولید این فرآورده اندک است.

جداول هزینه های اجرای طرح توجیهی پرورش الاغ

جدول (۱): مخارج تا سوددهی الاغ های شیرده
 طرح توجیهی پرورش الاغ شیرده - جداول مخارج و سوددهی

طرح توجیهی پرورش الاغ شیرده – جداول مخارج و سوددهی

 

سالن مورد نیاز جهت پرورش هر رارس ۴ الی ۶ متر مربع می باشد.

پیشفرض محاسبات برای مناطقی است که حداقل ۹ ماه از سال امکان چرا در مرتع و یا استفاده از ضایعات کشاورزی فراهم است و فقط ۳ ماه از سال جیره دستی داده می شود که در خیلی از مناطق کشور ممکن است.

مخارج راه اندازی کسب و کار الاغ های شیری
طرح توجیهی پرورش الاغ شیرده - جداول مخارج و سوددهی

طرح توجیهی پرورش الاغ شیرده – جداول مخارج و سوددهی

 

تلفات ۱% در زمان فروش لحاظ می شود و در حالت پیشفرض یک کره را به عنوان تلفات به ازاری هر ۲۵ راس در نظر می گیریم

به طور پیشفرض تمامی کره ها در سن یکسالگی فروخته می شوند که در محاسبات زیر لحاظ گردیده است.

پیش بینی سود کسب و کار تولید الاغ های شیرده
طرح توجیهی پرورش الاغ شیرده - جداول مخارج و سوددهی

طرح توجیهی پرورش الاغ شیرده – جداول مخارج و سوددهی

انگیزه ایجاد مزرعه پرورش الاغ شیرده

زارع درباره انگیزه ایجاد این مزرعه گفت: «برای بهبودی فرزندم که از بیماری آلرژی شدید رنج می‌برد، پزشک شیر الاغ تجویز کرد؛ از این رو در ابتدا برای درمان خانگی چند الاغ خریداری کردم و بعدا تعداد آن ها را افزایش دادم.

فضولات الاغ یا عنبرنسارا نیز اثر آنتی بیوتیکی دارد و برای درمان سرماخوردگی، بیماریهای تنفسی، برونشیت و خارش پوست مفید است، از آن در آفت‌کشی و کرم‌کشی مزارع نیز استفاده می‌شود و هم‌اکنون فضولات این حیوان کیلویی ۴ هزار تومان به فروش می‌رسد.»

این بانوی کارآفرین درباره مشکلات این مزرعه نیز گفت: «کمبود آب و علوفه در روستا به دلیل خشکسالی برای بخش کشاورزی مشکل‌ساز شده و هم‌اکنون هزینه زیادی برای تامین آب پرداخت می‌شود.» وی فقدان مکان مناسب در محدوده خارج از روستا برای نگهداری از الاغ‌های این مزرعه و اجبار به نگهداری حیوانات در محدوده روستا که با اعتراض مردم مواجه شده را از مشکلات مقابل روی این مزرعه عنوان کرد.

نیازسنجی صحیح برای سرمایه‌گذاری در تولید فراورده های شیری از الاغ های شیرده

نخستین و مهمترین معادله در راه‌اندازی یک کسب و کار، نیازسنجی از بازاری است که کارآفرین قصد ورود و سرمایه‌گذاری در آن را دارد. گزاف نیست اگر این مرحله را شاه‌ کلید توفیق یا عدم توفیق یک سرمایه‌گذاری محسوب کنیم.

ایده پرورش الاغ ازجمله ایده‌‌هایی است که می‌توان آن را یک نمونه مناسب از نیازسنجی صحیح تلقی کرد؛ شاید تصور کنید که خاویار گرانترین فرآورده حیوانی در تمام جهان باشد، اما پنیر تولید شده از شیر الاغ هم ازجمله محصولاتی است که طالبان آن باید پول هنگفتی برای آن پرداخت کنند.

آدمهای زیادی در کشورهای مختلف نیستند که بتوانند این پنیر را امتحان کنند. قیمت این پنیر به‌ قدری زیاد است که فقط آدم‌‌های خاص علاقه‌مند به فرآورده‌های لبنی شاید دل به دریا بزنند و برای امتحان طعم آن پول‌‌شان را خرج کنند. این پول در‌واقع به خاطر پنیری است که از شیر الاغ تهیه می‌شود.

برای دیدن تنها کارخانه درست کردن پنیر الاغ جهان باید به ۵۰ مایلی غرب بلگراد بروید. جایی که مدت زیادی طول می‌کشد تا صاحبان کارخانه بتوانند از ۲۵ لیتر شیر الاغ، یک کیلوگرم پنیر تهیه کنند. به گفته صاحبان این کارخانه، تهیه پنیر از شیر الاغ بسیار زمانبر است، به همین خاطر قیمت پنیر آنها اینقدر بالاست و بیشتر از ۱۰۰۰ پوند برای هر کیلوگرم در می‌آید.

مواد اولیه مورد نیاز این کارخانه از اقصا نقاط جهان تامین می‌شود و مشتریان خاص و ثروتمندی در لیست مصرف این محصول قرار دارند. برخی از ثروتمندان اعتقاد دارند که شیر الاغ برای لطافت پوست مفید است و به همین خاطر هزینه گزافی را پرداخت می‌کنند تا از محصولاتی که از شیرالاغ به دست می‌آید، استفاده کنند.

بازار پر رونق فراورده های الاغ در جهان

تاجران چین در سال‌های اخیر تجارت گسترده‌یی با خرید و فروش الاغ از سراسر جهان به راه انداخته‌اند. در گذشته کشورهای آفریقایی مقصد اصلی تاجران چینی برای خرید الاغ و فرآورده‌هایش بودند، اما در سال‌های اخیر کشورهای آسیایی نیز به لیست تجار چینی برای تجارت الاغ اضافه شده‌اند.

بر اساس گزارش نیویورک‌تایمز، چینی‌ها از پوست الاغ برای تولید نوعی پلاتین استفاده می‌کنند که براساس طب سنتی چینی برای درمان سرگیجه، قاعد‌گی‌ نامنظم، بی‌خوابی و بهبود گردش خون بسیار مفید است.

افزایش تقاضا برای واردات الاغ در چین، به دنبال سقوط شدید جمعیت این چهارپا در چین به‌عنوان یکی از کشورهای صنعتی جهان رخ داده است. جمعیت الاغ‌ها در چین از سال ۱۹۹۰ میلادی تاکنون از ۱۱ میلیون راس به ۶ میلیون راس کاهش یافته است. این کاهش میزان سرانه‌های الاغ، قیمت محصولات مرتبط با این حیوان را در بازارهای جهانی افزایش داده است.

 

 

مطالب مرتبط

دانلود رایگان قسمت اول سریال فوق لیسانسه ها با کیفیت عالی

مقاله قبلی

راه های ساده درمان خانگی اسهال-درمان اسهال با طب سنتی

مقاله بعدی

نظرات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*