آموزش کامل بازی مافیا
آموزش کامل بازی مافیا
زندگیسرگرمی

آموزش و روند بازی مافیا – تمام نقش ها بازی مافیا

نظرات

بازی مافیا را می‌توان در فهرست بهترین، مهیج‌ترین و جذاب‌ترین بازی‌های گروهی و خانگی جای داد. در این مطلب قوانین و نقش‌های بازی مافیا را توضیح خواهیم داد.

بازی مافیا یکی از ۵۰ بازی مهم تاریخی و فرهنگی در دنیا است. این بازی گروهی، امروزه در سرتاسر دنیا طرفداران بسیاری دارد. تقابل تیم مافیا در برابر تیم شهروندان آنقدر جدی و مهیج است که بازیکنان تا قبل از پیروزی یکی از این دو گروه آرام نمی‌گیرند.

آموزش بازی مافیا با گروه سرگرمی سایت نیلز همراه باشید.

تاریخچه بازی مافیا

بازی مافیا یک بازی گروهی است که در سال ۱۹۸۶ توسط دیمیتری دیویدوف (Dmitry Davidoff) خلق شد. او برای اولین بار این بازی را در دانشکده روانشناسی دانشگاه ایالتی موسکو اجرا و در کلاس‌های درس، خوابگاه‌ها و حتی اردوگاه‌های تابستانی دانشگاه مسکو منتشر کرد. هدف او از خلق این بازی، کمک به تحقیقات روانشناسی، آموزش روش‌های مختلف خواندن زبان بدن، آموزش چگونگی دریافت سیگنال‌های غیر کلامی و همینطور تدریس ارتباطات غیر کلامی به دانش آموزان بود. این بازی خیلی زود در سایر دانشگاه‌ها و حتی مدرسه‌های اتحاد جماهیر شوروی رواج پیدا کرد و به زودی به سایر مناطق اروپا و سپس ایالات متحده و حتی دانشگاه پرینستون هم رسید.

الگوی اصلی این بازی تقابل بین یک اقلیت آگاه (مافیا و گروه شرور) و اکثریت ناآگاه (شهروندان و نقش‌های مثبت) است. پس از اینکه بازی مافیا به همه کلاس‌های درسی در روسیه کشیده شد، برخی از خانواده‌ها نگران تأثیرات این بازی بر روی فرزندانشان بودند؛ اما دیویدوف خود به عنوان والدی که ۲۵ سال از عمرش را در راه مطالعه روانشناسی کودک گذرانده معتقد بود که بازی مافیا به بچه‌ها یاد می‌دهد که حق را از اشتباه تشخیص بدهند.

این بازی که افراد را مجبور می‌کند با صحبت کردن از خود دفاع کنند، روش مناسبی برای بهبود بخشیدن به فن بیان افراد است. استمرار در انجام بازی مافیا باعث می‌شود با زبان بدن آشنا شده، لحن قاطعی کسب کنید و یاد بگیرید که چطور قانع‌کننده صحبت کنید. این بازی روش مناسبی است تا افراد کم‌حرف و یا افرادی که با صحبت کردن در جمع‌ها مشکل دارند، کمی خود را به چالش کشیده و اجتماعی‌تر شوند.

درکل می‌توان گفت که مافیا تنها یک بازی نیست؛ این بازی فکری با مطالعات روانشناسی طراحی شده و برای رشد شخصیتی، بهبود فن بیان و شناخت زبان بدن بسیار مفید است.

بازی مافیا داستان شهری است که در آن شهروندان معمولی در کنار خدمت‌گزارانی مانند پلیس و پزشک زندگی می‌کنند. همیشه در این بین خلافکارانی هم وجود خواهند داشت که در این بازی با نام مافیا شناخته می‌شوند. لرد که در بازی مافیا نماد خداوندی است که بر همه چیز آگاهی دارد، باید بازی را هدایت کند. مافیا باید شهروندان و نقش‌های مثبت را بکشد و شهروندان موظفند با کمک نقش‌های مثبت، دست مافیا را رو کنند. این بازی هم مانند داستان زندگی، تقابل خیر و شر را نشان می‌دهد.

در ابتدای بازی با قرعه کارت‌ها، به هر بازیکن یک نقش اختصاص پیدا می‌کند که باید آن نقش را از سایر بازیکنان مخفی نگه دارد. شهروندان فقط می‌دانند چند مافیا در بازی وجود دارد و غیر از این، هیچ نمی‌دانند. آن‌ها باید سعی کنند مافیا را پیدا کرده و با رای‌های خود او را بکشند. بازی مافیا در دو فاز شب و روز انجام می‌شود.

فاز شب در بازی مافیا

در فاز شب، همه باید چشم‌های خود را بسته نگه دارند و اصطلاحاً بخوابند. لرد که باید بی‌طرف باشد، در شب اول سعی بر شناخت اعضاء مهم بازی می‌کند. او باید بسته به نقش‌هایی که در بازی وجود دارند از آن‌ها بخواهد که خود را به او نشان دهند؛ به عنوان مثال از گروه مافیا می‌خواهد بیدار شوند. به این صورت هم مافیا‌ها همدیگر را می‌بینند و می‌شناسند و هم لرد متوجه می‌شود که چه کسانی مافیا هستند. جالب است که در طول بازی فقط گروه مافیا است که یکدیگر را می‌شناسند و سایر اعضاء در مورد هویت هم چیزی نمی‌دانند. لرد با جمله «مافیا بیدار شود و یک نفر را بکشد»، گروه مافیا را بیدار می‌کند و از آن‌ها می‌خواهد با مشورت هم یک نفر را انتخاب کرده و بکشند. گروه مافیا یا آدمکش که شب‌ها قدرت قتل شبانه کسب می‌کنند، باید یک نفر را انتخاب و با اشاره به لرد نشان دهند تا کشته شود.

لرد بعد از اینکه از انتخاب گروه مافیا با خبر شد، دستور می‌دهد که مافیا به خواب برود و در صورت وجود، نقش‌های دیگر را که در ادامه معرفی خواهیم کرد بیدار می‌کند.

فاز روز در بازی مافیا

در ابتدای فاز روز بازیکن کشته شده، توسط لرد اعلام شده و از بازی حذف می‌شود. نکته مهمی که باید بدانید این است که بازیکنان حذف شده حق حرف زدن و یا اشاره کردن ندارند. بازیکنان بازمانده در مورد قتل شب گذشته و هویت بازیکنان بحث می‌کنند. آن‌ها باید حدس بزنند قاتل کیست و در پایان روز باید برای از بین بردن یک مظنون رأی بدهند. شخص انتخاب‌شده می‌تواند از خود دفاع کند و دوباره رأی‌گیری انجام می‌شود. شهروندان کسی که فکر می‌کنند قاتل و عضوی از مافیا است را با رای‌های خود حذف می‌کنند. شخصی که با رأی اعضاء کشته می‌شود، می‌تواند وصیت کند و یا نقشش را بگوید که البته همیشه نمی‌توان او را باور کرد.

مرحله‌های شب و روز به طور متناوب انجام می‌گیرند و بازی آنقدر ادامه پیدا می‌کند تا زمانی که لرد اعلام کند همه اعضاء مافیا از بین رفته و شهروندان برنده شده‌اند؛ یا زمانی که تعداد مافیا با اعضاء شهروندان برابر و یا بیشتر شده و لرد اعلام کند که گروه مافیا برنده شده‌اند.

نقش های بازی مافیا

اگرچه در طول این بازی همه ادعا می‌کنند که یک شهروند معمولی هستند، اما بازی مافیا نقش‌های بسیار مهیج و جذابی دارد. برخی از این نقش‌ها مثبت و در تیم شهروندان و برخی دیگر منفی و در تیم مافیا هستند. هر کدام از این نقش‌ها در روز یا شب، قابلیت‌هایی دارند که می‌توانند انجام دهند. در ادامه نقش‌های بازی مافیا را معرفی خواهیم کرد.

لرد در مافیا

بازی مافیا حتماً باید لرد یا خدا داشته باشد. همانطور که متوجه شدید، لرد همه اعضاء را می‌شناسد و بازی را هدایت می‌کند. او وظیفه دارد بی‌طرف بازی کند. زمانی که در شب نقش‌ها را صدا می‌زند، نباید رو به آن‌ها صحبت کند تا دیگر بازیکن‌ها از جهت صحبت لرد، نقش‌ها را تشخیص دهند.

کارآگاه در مافیا

کارآگاه که در تیم شهروندان است، شب‌ها به دستور لرد بیدار می‌شود، یکی از افرادی که به مافیا بودنش شک دارد را انتخاب و از او استعلام می‌گیرد. او باید بدون اینکه شناسایی شود با حرکت سر، دست یا چشم، یکی از افراد را به لرد نشان دهد. به این کار اصطلاحاً استعلام گرفتن می‌گویند. لرد در پاسخ به کارآگاه با حرکت سر تأیید و یا رد می‌کند. کارآگاه می‌تواند در صورت لزوم نتیجه استعلام‌هایش را در روز اعلام کند.

پاسخ استعلام کارآگاه از نقش گادفادر، همیشه مانند استعلام از شهروندان منفی می‌شود. یعنی کارآگاه هیچ وقت نمی‌تواند با استعلام خود، گادفادر را پیدا کند.

دکتر در مافیا

دکتر هم در فاز شب به دستور لرد بیدار می‌شود و می‌تواند خودش یا یکی از اعضاء شهروندان را نجات دهد. به این فرآیند اصطلاحاً سیو کردن می‌گویند. دکتر به خودش یا بازیکنی که می‌خواهد نجات دهد اشاره می‌کند. اگر بازیکنی که دکتر به آن اشاره کرد کسی باشد که گروه مافیا به او شلیک کرده‌اند، بازیکن مورد نظر سیو شده و در فاز روز، لرد اعلام می‌کند که در شبی که گذشت کسی کشته نشد یا اصطلاحاً می‌گویند تیر مافیا به سنگ خورد. دکتر هم می‌تواند در صورت لزوم به بازیکن‌ها اعلام کند که پزشک است. البته بهتر است تا مجبور نشده هویت خود را فاش نکند؛ زیرا ممکن است مافیاها با شناخت او، در فاز شب به او حمله کنند.

گادفادر در مافیا

گادفادر، عضو اصلی و رئیس تیم مافیاست. اگر در بازی گادفادر داشته باشید، در فاز شب بازی او تعیین می‌کند چه کسی باید کشته شود. او می‌تواند این کار را با مشورت هم‌تیمی‌هایش انجام دهد. بیدار شدن گادفادر در فاز شب بر تمامی نقش‌های دیگر اولویت دارد؛ مثلاً اگر همزمان ساقی و گادفادر داشته باشیم، وقتی گادفادر اسنایپر را بزند، اسنایپر کشته می‌شود یا اگر گادفادر ساقی را بزند و ساقی گادفادر را مست کند، ساقی کشته خواهد شد.

رویین‌تن در مافیا

رویین‌تن، قوی‌ترین شهروند بازی است. او در فاز شب، خود را رویین کرده و از گزند هر تیری در امان می‌ماند؛ بنابراین مافیا نمی‌تواند رویین‌تن را در فاز شب بکشد و تیم مافیا باید او را در روز و با جمع کردن رأی شهروندان به قتل برساند. البته رویین‌تن می‌تواند خود را در روز معرفی کرده و به عنوان رهبر تیم شهروندان به بازی ادامه دهد.

تروریست در مافیا

تروریست هم از اعضاء تیم مافیاست و حتی در استعلام کارآگاه هم مثبت می‌شود. اگر او در فاز روز و به رأی شهروندان کشته شود، می‌تواند یکی دیگر از بازیکنان را هم به همراه خود حذف یا ترور کند.

اسنایپر در مافیا

اسنایپر یا تک تیر انداز از اعضاء شهروندان است. تعداد تیر‌های اسنایپر معمولاً در ابتدای بازی، بسته به تعداد مافیا و شهروندان، توسط لرد مشخص می‌شود. اسنایپر شب‌ها به دستور لرد بیدار می‌شود و یکی از افرادی که احساس می‌کند عضو گروه شهروندان نیست را اصطلاحاً اسنایپ می‌کند. او می‌تواند از شلیک کردن خودداری کند. تیر اسنایپر بر رویین‌تن و یا بر روی سیو دکتر تأثیر ندارد و لرد در فاز روز اعلام می‌کند که تیر اسنایپر به سنگ خورد.

نکته جالب دیگر اینکه اگر گادفادر و اسنایپر هر دو در یک شب به رویین‌تن شلیک کنند، تیر هر دو آن‌ها به سنگ خورده و رویین‌تن زنده می‌ماند. اگر گادفادر به اسنایپر شلیک کند و بعد اسنایپر به هر کس دیگری شلیک کند، لرد شلیک اسنایپر را به حساب نمی‌آورد.

اگر در یک شب، مافیا و اسنایپر هر دو به یک شخص شلیک کنند و به فرض که دکتر هم همان شخص مضروب را سیو کرده باشد، شخص کشته می‌شود. فرض کنید گادفادر به بازیکنی شلیک کرد، سپس دکتر همان شخص را نجات داد، بعد اسنایپر بیدار می‌شود و به همان فرد شلیک می‌کند. طبیعی است که آن بازیکن کشته می‌شود؛ چراکه دکتر تنها یک حق سیو در هر شب دارد و اگر یکبار فرد را از تیر مافیا سیو کرد، حتماً فرد با تیر اسنایپر کشته می‌شود. در فاز صبح لرد اعلام می‌کند که تیر گادفادر به سنگ خورد و بازیکن با تیر اسنایپر اسنایپ یا کشته شد.

ناتاشا در مافیا

اگرچه ناتاشا یا سایلنسر نقش سیاه بازی است، اما عضو تیم شهروندان به حساب می‌آید. نقش‌های سیاه در شمارش، جزء گروه شهروندان به حساب می‌آیند؛ اما به تیم مافیا کمک می‌کنند. آن‌ها نه به شهروندان و نه به مافیا معرفی نمی‌شوند و جواب استعلامشان توسط کارآگاه هم منفی می‌شود. ناتاشا در فاز شب به دستور لرد بیدار می‌شود و یکی از بازیکن‌ها را انتخاب و اصطلاحا به او سکوت می‌دهد. شخص سایلنت شده در روز بعدی حق صحبت، شرکت در بازی، حتی تأیید یا رد حرف‌های بقیه بازیکنان با اشاره و رأی گیری را ندارد؛ اگر این موارد را رعایت نکند، توسط لرد از بازی حذف می‌شود. ناتاشا نمی‌تواند یک فرد را در دو شب متوالی سکوت دهد.

کشیش در مافیا

کشیش یا پدر روحانی هم عضو گروه شهروندان است و در فاز شب، پس از ناتاشا، به دستور لرد بیدار می‌شود. او باید یک نفر را که حدس می‌زند سکوت داده شده را انتخاب و از حالت سکوت خارج کند.

ساقی در مافیا

ساقی هم از اعضاء تیم شهروندان است. او باید در فاز شب یکی از بازیکنان را انتخاب کند؛ بازیکن مذکور اصطلاحاً مست می‌شود. وظیفه ساقی پیدا کردن گادفادر و ناتاشا در بازی و معرفی آن‌ها به تیم شهروندان است. اگر ساقی در شب به گادفادر اشاره کند، گادفادر مست می‌شود و شلیکش بی اثر خواهد شد. در این شرایط لرد اعلام می‌کند که تیر گادفادر به سنگ خورد. اگر ساقی به ناتاشا اشاره کند، ناتاشا مست شده، نه تنها نمی‌تواند کسی را سکوت بدهد، بلکه به خودش سکوت می‌خورد.

اگر ساقی در شب به تروریست اشاره کند و تروریست درست در رأی گیری روز بعد توسط شهروندان کشته شود، دیگر نمی‌تواند کسی را ترور کند و اصطلاحاً دفیوز می‌شود. ساقی هم مانند ناتاشا نمی‌تواند در دو شب متوالی به یک نفر اشاره کند. اگر ساقی به کارآگاه اشاره کند، استعلام او برعکس خواهد شد و اگر به دکتر اشاره کند، دکتر دیگر قادر به سیو نخواهد بود؛ بنابراین او باید دقت کند که نقش‌های مثبت را مورد هدف قرار ندهد.

اگر ساقی به اسنایپر اشاره کند و اسنایپر شلیک کند، تیرش به خودش بر می‌گردد. اگر ساقی در فاز شب به رویین‌تن اشاره کند، او خاصیت رویین بودنش را از دست می‌دهد و اگر به او شلیک شود، کشته خواهد شد. اگر به تروریست اشاره کند، تروریست مست شده و در روز بعد دیفیوز می‌شود؛ اما در همان شبی که مست شده، استعلامش توسط کارگاه منفی می‌شود.

دزد در مافیا

دزد هم مانند ناتاشا یکی از نقش‌های سیاه در بازی مافیا است. دزد در فاز شب بیدار می‌شود و دو نفر را انتخاب می‌کند. اگر نفر اول قدرتی در فاز شب داشته باشد، قدرتش بر روی نفر دوم اعمال می‌شود؛ به عنوان مثال اگر نفر اول اسنایپر باشد، نفر دوم اسنایپ می‌شود؛ اگر نفر اول دکتر باشد، نفر دوم سیو می‌شود؛ اگر نفر اول ساقی باشد، نفر دوم مست می‌شود؛ اگر نفر اول گادفادر باشد، نفر دوم با تیر مافیا کشته می‌شود؛ اگر نفر اول ناتاشا باشد، نفر دوم سکوت می‌خورد؛ اما اگر نفر اول کارآگاه باشد، دزد دستگیر و کشته می‌شود. سپس لرد در فاز روز اعلام می‌کند که فلان بازیکن دزد بود که به دست کارآگاه دستگیر و کشته شد؛ اما اگر نفر اول مانند شهروندان عادی، مافیای ساده یا تروریست، قدرتی در شب نداشته باشد هیچ اتفاقی نمی‌افتد.

دزد هم مانند ناتاشا و ساقی، نمی‌تواند دو شب متوالی نام یک نفر را به عنوان نفر اول بیاورد؛ اما نفر دوم می‌تواند هر شب یک فرد ثابت باشد. در صورتی که نفر اول نقش رویین‌تن داشته باشد، رویین‌تنی او به نفر دوم منتقل نمی‌شود؛ بلکه به خود دزد انتقال پیدا می‌کند و دزد در آن شب رویین‌تن خواهد بود.

شهروند خائن در مافیا

شهروند خائن هم مانند ناتاشا و دزد، جزء گروه سیاه است. او در شمارش، جزء شهروندان به حساب می‌آید؛ ولی همانطور که از نامش پیداست، خائن بوده و در جریان بازی به نفع مافیا عمل می‌کند. شهروند خائن باید در فاز روز، اعضاء مافیا را شناسایی کند و به آن‌ها در برد کمک کند.

شهروندان متحد در مافیا

این نقش در بازی‌های پر جمعیتی که بالای ۲۰ نفر جمعیت دارند استفاده می‌شود. اگرچه شهروندان در بازی مافیا به هم معرفی نمی‌شوند، اما شهروندان متحد در شب اول به دستور لرد به هم معرفی می‌شوند.

محافظ در مافیا

محافظ یا روح، خاصیت رویین‌تنی دارد و با شلیک مافیا و اسنایپر کشته نمی‌شود. اگر محافظ در فاز روز هم با آراء شهروندان کشته شود، تنها خاصیت نامیرایی خود را از دست داده و از روز بعد به عنوان شهروند بازی می‌کند. محافظ می‌تواند شخصی که ترور شده را به بازی برگرداند؛ اما در صورتی که از این قدرت خود استفاده کند، به یک شهروند ساده تبدیل می‌شود.

بازی مافیا نقش‌های فانتزی زیاد دیگری مانند قاتل، شهروند احمق، شهروند سفید، تفنگ‌دار، پارتیزان، فارمر، ردگیر، کمین‌گر، فرشته، فاحشه، وکیل، نارنجک انداز، پیرزن، یاکوزا، پزشک دیوانگان، فرماندار، سامورایی، جلیقه دار، آهنگر، جیب‌بر، باکره، قاضی، خرابکار، شارلاتان، افسونگر، فراماسون دارد که به دلیل طولانی شدن این مقاله از توضیح آن‌ها می‌گذریم.

تعداد نفرات در بازی مافیا

بازی مافیا را می‌توان با تعداد نفرات مختلف انجام داد. برای انجام بازی با تعداد کم، می‌توان با استفاده از نقش‌های لرد، یک مافیا، دکتر، کارآگاه و دو شهروند بازی کرد. اما اگر تعداد نفرات گروه بیشتر است، خیلی خوب است که نقش‌های مورد علاقه‌تان را هم به بازی اضافه کنید. فقط باید به یاد داشته باشید که تعداد اعضاء گروه مافیا باید حدوداً یک سوم جمعیت گروه باشد.

در صورت وجود ساقی در بازی، اولویت نقش‌ها اول با گادفادر و سپس با ساقی است؛ به این صورت که ابتدا گادفادر بیدار می‌شود و به فرد مورد نظرش شلیک می‌کند. سپس ساقی فرد مورد نظرش را مست می‌کند و بعد بقیه نقش‌ها به نوبت بیدار می‌شوند.

مطالب مرتبط

بیوگرافی و افتخارات علیرضا فیروزجا

مقاله قبلی

دانلود قسمت بیستم ۲۰ سریال مانکن با کیفیت بالا و با مصرف اینترنت نیم بها

مقاله بعدی

نظرات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*