سردار اسماعیل قاآنی فرمانده سپاه قدس
سردار اسماعیل قاآنی فرمانده سپاه قدس
اخباراخبار ایراناخبار جهانحوادث

بیوگرافی سردار سرتیپ اسماعیل قاآنی – فرمانده جدید نیروی قدس سپاه

نظرات

سردار سرتیپ اسماعیل قاآنی نظامی ایرانی و فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران است. او در جنگ ایران و عراق فرماندهی لشکر ۵ نصر و لشکر ۲۱ امام رضا را عهده‌دار بوده‌است. وی پس از شهادت سردار سپهبد قاسم سلیمانی در تاریخ ۱۳ دی‌ماه ۱۳۹۸، از سوی حضرت آیت الله العظمی خامنه ای به عنوان فرمانده سپاه قدس معرفی شد.

متن حکم فرمانده معظم کل قوا به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم

درپی عروجِ شهید عالی‌مقام سردار پرافتخار حاج قاسم سلیمانی رضوان الله علیه، فرماندهی نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را به سردار سرافراز سرتیپ اسماعیل قاآنی که در شمار برجسته‌ترین فرماندهان سپاه در دفاع مقدس بوده و در طول سالیان متمادی در نیروی قدس در کنار سردار شهید در منطقه خدمت کرده است می‌سپارم. برنامه‌ی آن نیرو عیناً همان برنامه‌ی دوران فرماندهی شهید سلیمانی است. از همه‌ی همکاران آن نیرو حضور و همکاری آنان را با سردار قاآنی خواهانم و توفیق و تأیید و هدایت الهی را برای ایشان مسألت میکنم.

زندگینامه سردار قاآنی

سردار اسماعیل قاآنی متولد شهر مشهد است. وی در دوران پیروزی انقلاب جوانی ۲۰ ساله بود و اواخر سال ۵۸ به عضویت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی درآمد. اوایل سال ۵۹ برای آموزش به تهران آمد. به گفته خودش، با شهید خادم‌الشریعه مؤسس تیپ ۲۱ امام رضا(ع) و شهید چراغچی فرمانده تیپ امام رضا(ع) در یک کلاس آموزشی در پادگان سعدآباد- پادگان امام علی(ع) امروزی- آموزش دیدند.

بعد از آموزش به مشهد رفته و در مرکز آموزش سپاه به عنوان کادر مشغول به فعالیت می‌شود. با وقوع حوادث کردستان، اواسط سال ۵۹ راهی منطقه کردستان می‌شود.

وی از سال ۶۰ تا پایان جنگ در جبهه فعالیت می‌کرد و در دوران دفاع مقدس فرماندهی یگان‌های ۵ نصر و ۲۱ امام رضا(ع) را برعهده داشت. سردار سرتیپ قاآنی تا سال ۶۶ فرمانده تیپ امام رضا (ع) بود و پس از آن فرماندهی لشکر ۵ نصر را برعهده گرفت.

پس از پایان جنگ برای مدتی به خراسان برمی‌گردد و بعد از تأسیس نیروی قدس در آن مشغول به خدمت شده که تاکنون هم ادامه یافته است. دوستی وی با شهید سردار سلیمانی از سال ۶۱ و در جلسات مناطق علمیاتی شروع شد و تا امروز استمرار یافته بود..

سردار قاآنی همچنین برای مدتی معاون اطلاعات ستاد مشترک سپاه بود و پس از آن به جانشینی فرماندهی نیروی قدس سپاه منصوب شد.

اخبار لحظه ای این حادثه را در صفحه سردار سپهبد قاسم سلیمانی و سایت نیلز دنبال کنید.

 

مطالب مرتبط

سردار قاآنی جایگزین سردار سلیمانی شد

مقاله قبلی

فوری آژیر قرمز در پایگاه چهارم شکاری

مقاله بعدی

1 اظهار نظر

  1. جان من است او

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*