بیوگرافی و آثار حامد اسماعیلیون
بیوگرافی و آثار حامد اسماعیلیون
اخباراخبار ایراناخبار جهانحوادث

همسر و فرزند حامد اسماعیلیون در پرواز تهران به اوکراین جان باختند

نظرات

بیوگرافی حامد اسماعیلیون نویسنده

حامد اسماعیلیون متولد ۲۱ اسفند ۱۳۵۵ در کرمانشاه است. او دورهٔ کودکی و نوجوانی را در همین شهر گذرانده و از سال ۱۳۷۴ تا ۱۳۷۹ در تبریز به تحصیل در رشتهٔ دندانپزشکی مشغول بوده‌است. پس از آن مدتی در گلستان و مازندران و در نهایت به مدت هفت سال در تهران زندگی و کار کرده‌است. اسماعیلیون در سال ۱۳۸۹ به همراهِ خانواده به کانادا مهاجرت کرده‌است و هم‌اکنون در ریچموندهیلِ کانادا زندگی می‌کند.

متاسفانه حامد اسماعیلیون همسر خود ،دکتر پریسا اقبالیان و تنها دختر خود ریرا اسماعیلیون را در سانحه ی سقوط هواپیمایی، هواپیمای ۷۳۷ بوئینگ شرکت هواپیمایی اوکراین در صبح چهارشنبه مورخ ۱۸ دی ماه سال ۱۳۹۸ که از فرودگاه امام خمینی عازم کیف پایتخت اوکراین بود از دست داد.

این هواپیما که قرار بود در ساعت ۵.۱۵ صبح پرواز داشته باشد با تاخیر یک ساعتِ در ساعت ۶.۱۲ صبح به پرواز درآمد که تنها چند دقیقه ای بعد از پرواز در اطراف شهر جدید پرند سقوط کرد و کلیه ی مسافران و خدمه پرواز آن جان باختند. که همسر و دختر حامد اسماعیلیون(نویسنده کرد-ایرانی تبار ساکن کانادا ) هم در آن بودند.

یادشان شاد و خاطرشان گرامی

وی با یادداشتی در ۱۸ دی ماه ۱۳۹۸ در اینترنت احساس خود را به این صورت بیان کرد:

برای به خاک سپردنِ آرزوهای پریسایم چشمهای ری رایم عازم تهرانم . در میان ما سه نفر عاشقانه های زیادی هست که تا مرگم پیش من خواهد ماند و آن را عریان نخواهم کرد.امیدوارم آن روز زودتر برسد.هیچ از چند و چون پرواز اوکراین نمیدانم و میروم که آن چشمهان درخشان را به خاک بسپارم.توان پاسخگویی به هیچ پیغامی را ندارم و راهی هیچستانم.مرا ببخشید.

آثار حامد اسماعیلیون

مهم‌ترین فعالیت‌های ادبی اسماعیلیون پس از پایانِ تحصیلاتِ دانشگاهی‌اش انجام شده‌است. او به مدت ده سال در وبلاگ «گم‌شده در بزرگ‌راه» می‌نوشت که گرچه اکنون مدتی ست این وبلاگ به روز نمی‌شود اما هنوز برخی از نوشته‌های آن وبلاگ در نشریات پزشکی و دندانپزشکی منتشر می‌شود. مجموعه داستان‌ها و رمان‌های او عبارتند از:

آویشن قشنگ نیست (۱۳۸۷): برندهٔ جایزهٔ بهترین مجموعه داستان اول در بنیاد گلشیری شد و کاندید برخی جوایز ادبی دیگر. این کتاب پس از سال‌ها حضور در کلاس‌های داستان‌نویسی امیرحسن چهلتن در مؤسسهٔ کارنامهٔ تهران از سوی نشر ثالث منتشر شده بود و تا امروز به چاپ هفتم رسیده‌است.
قناری‌باز (۱۳۸۹) مجموعه داستان منتشر شده توسط نشر چشمه
دکتر داتیس (۱۳۹۱) نشر چشمه و برندهٔ جایزهٔ بهترین رمان اول در بنیاد گلشیری.این کتاب به چاپ سوم رسیده‌است.
گاماسیاب ماهی ندارد (۱۳۹۲) رمان منتشر شده توسط نشر ثالث. این کتاب جزو کتاب‌های پرفروش در آن سال بوده‌است و اجازه‌ی تجدید چاپ ندارد.
توکای آبیپیوند مرده نشر مهری در لندن. این کتاب پس از چندین سال انتظار و بلاتکلیفی در وزارت ارشادِ ایران به خواست نویسنده در خارج از ایران منتشر شد. پیش از این فصلی از رمان در مجله‌ی همشهری داستان به همین نام منتشر شده است.

به جز مصاحبه‌های متعددی که با او انجام و در جراید و رسانه‌ها منتشر شده‌است او سابقهٔ همکاری با نشریات انجمن دندانپزشکی ایران، سلامت، فرهیختگان، داستان همشهری و ادبیات و سینما در شماره تازه «سینما و ادبیات»را داشته‌است. ویراستاریِ کتاب علمی کنگره‌های سالانهٔ بین‌المللیِ دندانپزشکی در ایران هم از دیگر کارهای اوست

گروه خبری نیلز این حادثه را به خانواده جانباختگان تسلیت عرض میکند.

مطالب مرتبط

اسامی کشته شدگان در حادثه هوایی هواپیما مسافربری ایران به اوکراین

مقاله قبلی

یک روز بعد از خاکسپاری سردار سلیمانی و استقبال مردم برای زیارت آرامگاه ایشان

مقاله بعدی

نظرات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*