بیوگرافی و زندگی نامه ابومهدی المهندس
بیوگرافی و زندگی نامه ابومهدی المهندس
اخباراخبار ایراناخبار جهانحوادث

ابومهدی المهندس کیست – بیوگرافی

نظرات

بیوگرافی ابومهدی المهندس

سردار شهید ابومهدی مهندس (۱۹۵۴ – ۳ ژانویه ۲۰۲۰ در بغداد) رئیس و فرمانده میدانی شبه‌نظامیان حشد شعبی بود که برای نبرد با داعش تشکیل شده‌است.

وی عضوی از گروه کتائب حزب‌الله عراق بود که از سال ۲۰۰۳ به نیروهای خارجی مستقر در عراق حمله می‌کند. او پس از تشکیل حشد شعبی در کنار ایران با داعش می‌جنگد.

وی یکی از چهره‌های در مظان اتهام بابت سازمان‌دهی حمله به سفارت ایالات متحده در عراق معرفی شد.او در سوم ژانویهٔ ۲۰۲۰ در فرودگاه بغداد٬ در حمله راکتی بالگردهای آمریکایی به همراه سردار حاج قاسم سلیمانی شهید شد.

جزییات ترور سردار سلیمانی در بامداد ۱۳ دی ۹۸

زندگی نامه ابومهدی المهندس

جمال جعفر ابراهیم ملقب به ابومهدی مهندس متولد سال ۱۹۵۴ بصره از پدری عراقی و مادری ایرانی بود که تحصیلات خود را در رشته مهندسی مخابرات در سال ۱۹۷۷ به اتمام رساند و در همان سال به حزب الدعوه پیوست. زمانی که فعالیت حزب الدعوه از سوی صدام ممنوع شد به اهواز در ایران رفت و در یک کمپ، آموزش دید. او ایران را به سوی کویت ترک کرد و چند سال در منطقه جابریه کویت گذراند و در زمینه سیاسی و امنیتی علیه رژیم صدام فعالیت می‌کرد. او در سال ۲۰۰۳ با سرنگونی صدام حسین به عراق بازگشت و به عنوان مشاور امنیتی به اولین نخست‌وزیر عراق پس از حملهٔ آمریکا، ابراهیم جعفری، خدمت کرد. در سال ۲۰۰۵ در انتخابات پارلمانی به عنوان نمایندهٔ استان بابل انتخاب شد. در سال ۲۰۰۷ آمریکایی‌ها پیشینهٔ او را یافتند و زمانی که این موضوع را با نخست‌وزیر عراق، نوری مالکی، در میان گذاشتند، مهندس به ایران رفت. پس از خروج نظامیان آمریکایی به عراق بازگشت و پس از تشکیل بسیج مردمی عراق، معاون رئیس این نیروها شد.

تحریم های امریکا علیه ابومهدی المهندس

در ۱۲ سپتامبر ۲۰۱۸ بخش رسانه‌ای حشد شعبی عراق از بسته‌شدن حساب توییتر ابومهدی مهندس توسط مدیریت این شبکه اجتماعی خبر داد.توییتر با ادعای اینکه این حساب کاربری قوانین مربوط به توییتر را نقض کرده اقدام به مسدود کردن آن کرده است. هیات رسانه‌ای حشد شعبی بستن حساب توییتر یک چهره دولتی عراق که در چارچوب دولت این کشور فعالیت می کند را عجیب دانسته و آن را بخشی از جنگ علیه بسترهای رسانه‌ای خود دانست.
به گزارش شبکه خبری اسکای نیوز در نوامبر ۲۰۱۸ آمریکا ابومهدی مهندس معاون ریاست بسیج مردمی عراق را پس از متهم کردن به ارسال ۳ میلیارد دلار آمریکایی با نام خود به ایران، به لیست تحت تعقیب بین‌المللی خود اضافه کرده بود.

اخبار لحظه ای این حادثه را در صفحه سردار قاسم سلیمانی و سایت نیلز دنبال کنید.

 

مطالب مرتبط

بیانیه پنتاگون در پی شهادت سردار سلیمانی:به دستور ترامپ ترور کردیم

مقاله قبلی

فوری در پی شهادت سردار قاسم سلیمانی جنگنده های ارتش به پرواز درآمدند

مقاله بعدی

نظرات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*