بیوگرافی و زندگینامه سلطان قابوس پادشاه عمان
بیوگرافی و زندگینامه سلطان قابوس پادشاه عمان
اخبار جهانبیوگرافی

سلطان قابوس کیست – بیوگرافی و زندگینامه سلطان قابوس پادشاه عمان

نظرات

بیوگرافی سلطان قابوس پادشاه عمان

قابوس بن سعید بن تیمور البوسعیدی سلطان عمان بود. وی در ۱۸ نوامبر ۱۹۴۰ در شهر عمان زاده شد. وی چهارده-امین فرد در زنجیره مستقیم سلاطین خاندان آل بوسعید بود. لقب رسمی او در عربی جلاله السلطان المعظم قابوس بن سعید آل سعید (به معنی: اعلیحضرت سلطان بزرگ قابوس فرزند سعید از خاندان سعید) بود. وی بیشترین طول دوران پادشاهی را در بین دیگر حاکمان کشورهای عربی داشت.

بیوگرافی و زندگینامه سلطان قابوس پادشاه عمان
بیوگرافی و زندگینامه سلطان قابوس پادشاه عمان

زندگینامه سلطان قابوس پادشاه عمان

سلطان قابوس مراحل اولیه تعلیم و دوران کودکی را در زادگاهش شهر صلاله پشت سرگذاشت و سپس در سن ۱۶ سالگی به دستور پدرش سلطان سعید بن تیمور به انگلستان فرستاده شد. او به مدت دو سال در مدرسه نظامی سلطنتی سندهرست آموزش دید.سپس یکسال را هم با عضویت در ارتش بریتانیا در آلمان سپری کرد. تحصیلات قابوس مجدداً با گذراندن دوره آموزش خصوصی یکساله در انگلستان تکمیل گردید و وی در اواخر ۱۹۶۴ میلادی به عمان بازگشت.

سلطنت سلطان قابوس پادشاه عمان

قابوس بن سعید در سال ۱۳۴۹ (۱۹۷۰ میلادی) پدر خود سلطان سعید بن تیمور آل بوسعید را در کودتایی آرام و بدون خون‌ریزی کنار گذاشت و پس از آنکه او را به تبعید فرستاد؛ به جای پدرش بر مسند حکومت نشست و لقب سلطان قابوس بن سعید؛ سلطان عمان گرفت.وی به محض رسیدن به قدرت از صلاله به مسقط نقل مکان نمود. پدر سلطان قابوس نیز در سال ۱۹۷۲ میلادی درگذشت.


لازم است ذکر شود که سلطان قابوس بن سعید هیچ همسر و فرزندی ندارد.

جانشین سلطان قابوس پادشاه عمان کیست

پس از تابستان ۲۰۱۴ و طولانی‌شدن اقامت قابوس در آلمان و غیاب او در مسقط حتی در عید قربان، گمانه‌زنی‌ها بر احتمال نزدیک بودن مرگ وی بر اثر ابتلا به سرطان روده بزرگ بالا گرفته‌است. وی هیچ فرزند یا برادری ندارد که جانشین او شوند. گفته می‌شود یک توافق اعلام نشده وجود دارد که کسی دربارهٔ جانشینی سلطان، صحبت نکند زیرا هر گاه صحبتی انجام شود، بلافاصله تقسیم‌بندی صورت می‌گیرد و نزاع برای قدرت آغاز می‌شود. سلطان قابوس هم‌اکنون سه پسر عمو به نام‌های اسعد، شهاب و هیثم بن طارق آل سعید دارد که از شانس بیشتری برای جانشینی برخوردارند.

برای دیدن بیوگرافی چهره ها به صفحه بیوگرافی سایت نیلز مراجعه فرمایید.

مطالب مرتبط

بیوگرافی زینب سلیمانی دختر سردار سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی

مقاله قبلی

رسما اعلام شد به صورت غیر عمد به هواپیما اوکراین موشک برخورد کرد

مقاله بعدی

نظرات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*